Мога ли сам да направя шумоизолация и какво представлява процесът по контролиране нивото на шума
Колкото по-шумно е около вас, толкова по-трудно ви е да се съсредоточите и да свършите каквото и да било. За почивка пък не може да става и дума. От постоянния, дори невисок, шум започва да ви боли главата, чувствате се все по-уморен, изнервен, ставате раздразнителен. Затова е добре у дома и на работното място да си осигурите тишина. Как да стане това? Като направите звукоизолация.
Как се прави шумоизолация
Планиране. Особено важно е да се определи вида на шума. Има значение дали той идва от близкия булевард, по който непрекъснато минават коли; от съседа ви – професионален музикант, който трябва да се упражнява всеки ден; от заведението под жилището ви, в което се събират по цял ден ученици от близкото училище. Всеки шум има различна честота и изисква различна звукоизолация.
Избор на материали и подход. Разбира се, можете сами да направите звукоизолация на дома си от акустичен гипсокартон и минерална вата. Можете да ползвате корк, гумирани подложки за пода и какво ли още не. За да има резултат от усилията ви обаче, трябва да сте определили добре дебелината на материала и да сте го поставили правилно. Добре е да усвоите и някои от хватките, с които професионалистите карат шума да заглъхне.
Не е невъзможно да се справите сами. На пазара има голям избор от материали за звукоизолация, ако се консултирате със специалист, вероятно ще купите каквото трябва. (Много е важно материалът да не е твърде плътен, защото ще стане проводник на звука.)
Имайте предвид обаче, че времето и средствата, които влагате в начинанието не са малко и е добре да ви се получи от първия път.
Звукоизолация на мястото, от което идва звука.
Ако е възможно разбира се. Важно е да помните, че звукът е вибрация, която се предава на цялата конструкция на сградата. Затова е по-ефективно да се изолира мястото, на което се произвежда и да му се препречи пътя навън. Как се прави това? Препоръчваме ви да поверите задачата на професионалисти с опит в тази сфера.
Какво означава „контролиране нивото на шума“ и как се прави
Процедурата по контролиране нивото на шума се провежда в производствени цехове, фабрики, заводи, офиси, училища, строителни площадки, заведения.
Работодателите са задължени от закона да осигуряват на служителите си безопасна работна среда, в което влиза и ненадвишаването на определени децибели. За да изпълнят законовите предписания, те обикновено наемат специалист, който се занимава с измерване и контролиране нивото на шума. Процедурата, извършвана от него има три етапа:
- Оценка на риска – След като измери нивото на шума, той преценява какви са потенциалните рискове за здравето на работниците, за увеличаване на стреса, за злополуки.
- Превенция и контролиране нивото на шума – На база на оценката на риска специалистът препоръчва превантивни мерки, редовно измерване нивото на шума и ограничаването му, проверка доколко са ефективни прилаганите до момента мерки. Той ще ви посочи кои от тях са с приоритет и трябва да се осъществят възможно най-бързо.
Обикновено най-важни са безопасността и здравето на работниците. После мерките за елиминиране на източниците на шум или поставянето на звукоизолация около тях, прилагане на колективни и лични предпазни мерки.
Много често най-добрият начин за контролиране нивото на шума се оказва купуване на безшумно работеща техника. Разбира се, това е основна мярка. Има и доста други, за които ще е най-добре да се доверите на специалист.
Ефективната звукоизолация се прави най-трудно от всички видове изолации. Процесът по контролиране нивото на шума пък е продължителен и изисква доста време, внимание и умения. Затова, ако искате тих и спокоен дом и работно място, което отговаря на всички законови изисквания – обърнете се към професионалистите.