Поддържане, почистване и експлоатация на дограмата
Монтирали са ви нова АLL и PVC дограма? Запазете по-дълго шумо- и топлоизолиращите й свойства, като спазвате няколко правила при поддръжката, почистването и експлоатацията й.
Почистване на дограма
Махане на предпазното фолио. Най-добре е да го свалите веднага след като приключат монтажа и довършителните дейности. Намокрете го леко преди да го махнете. След това забършете следите с влажна кърпа. Не използвайте остри предмети или препарати с абразивни частици, защото може да повредите дограмата.
Колкото по-дълго стои фолиото, след като е монтирана дограмата, толкова по-трудно ще ви е да го махнете. Изложено на слънчевите лъчи, то прегаря и рискувате части от него да останат по профила.
Някои производители твърдят, че можете да махнете фолиото от дограмата до няколко месеца след като е монтирана. Въпреки това ви препоръчваме да не чакате толкова дълго. Откритите части на профилите ще променят цвета си и когато махнете лепенките, разликата в цветовете ще се набива на очи и ще стои грозно.
Почистване на дограмата. Редовното изтриване с влажна кърпа е достатъчно. Можете да ползвате и почистващи препарати, но трябва да сте сигурни, че в тях няма абразивни частици.
Поддръжка на дограма
Смазване на механизмите за отваряне и затваряне (обков).Добре е да смазвате обкова две пъти в годината, за да намалите триенето на сухо. За целта може да използвате масло за шевни машини или специална смазка.
Почистване на обкова след монтаж.Проверете дали по него не са останали пръски от цимент, хоросан или вар и ги махнете. В противен случай те могат да предизвикат проблеми с отварянето и затварянето на прозорците и вратите.
Почистване и поддръжка на уплътненията.Заедно с дограмата почиствайте и уплътненията с влажна кърпа. По тях също се събира прах и мръсотия. Ако видите, че някое от уплътненията е излязло от канала си, върнете го обратно като леко го притиснете с палец.
В никакъв случай не прибягвайте до остри предмети, за да набутате уплътнението отново. Ако го нараните, през него ще започне да духа.
Два пъти годишно преглеждайте в какво състояние са уплътненията на всички прозорци. (Това може да става, когато смазвате обкова.) Ако има повредени уплътнения, сменете ги, за да запазите топлината в дома си.
Премахване на конденза. Причините за появата на конденз може да са много и различни:
- Недостатъчно проветряване.
- Готвене и пране.
- Водни пари от къпане и пране.
За да се справите с проблема, проветрявайте редовно помещенията и забърсвайте влагата със суха кърпа.
Експлоатация на дограмата
Струва ви се смешно да четете за това как да ползвате дограмата? Не подозирате как някои незначителни ваши действия могат да повредят дограмата или пък да предизвикат пропускане на студен въздух в помещенията.
- Не оставяйте дръжката в междинно положение, освен ако дограмата ви има нарочен процеп за проветряване. Тя трябва да е или във вертикално или в хоризонтално положение.
- Не дърпайте и не въртете дръжката твърде бързо. За горно отваряне дръжката от вертикално положение надолу, трябва да мине плавно към вертикално положение нагоре.
- Не закачвайте тежки неща по прозорците. Те могат да издържат щори и/или завеси. Всичко друго би затруднило затварянето им.
Това са правилата, които трябва да спазвате при поддържане, почистване и експлоатация на дограма. Можете да говорите и с фирмата, от която купувате вашата дограма. Ако специалистите ви кажат, че за техния продукт има по-специфични изисквания, спазвайте ги. Така ще запазите дома си шумо- и топлоизолиран и ще се радвате на чудесно изглеждаща дограма по-дълго време.